Muguras smadzeņu audzēji

Video, paciente
Muguras smadzeņu audzēji ir jaunveidojumi, kas atrodas mugurkaula kanālā vai nu tuvu muguras smadzenēm vai tieši tajās. Pārsvarā šie audzēji ir sekundāri – primārā vēža metastāzes (krūts dziedzera, prostatas un plaušu vēzis) [1]. Primārie muguras smadzeņu audzēji bieži var būt labdabīgi (piem. meningeoma, neirinoma, hemangioma u.c.), retāk ar ļaundabīgu raksturu.
Atkarībā no audzēja atrašanās vietas mugurkaula kanāla struktūrās, muguras smadzeņu audzēji tiek iedalīti:

  • Ekstradurālos – audzējs ārpus muguras smadzeņu cietā apvalka
  • Intradurālos – audzējs cietā apvalka iekšpusē
  • Intramedulāros – audzējs muguras smadzeņu iekšpusē

Klīniskie simptomi un pazīmes
Simptomus izraisa muguras smadzeņu un nervu saknīšu saspiedums un mugurkaula struktūras funkciju vājināšanās. Muguras sāpes ir galvenais simptoms pacientiem ar muguras smadzeņu audzēju [3]. Urīna nesaturēšana un samazināta jutība seglu zonā (sēžas apvidū) parasti tiek uzskatītas par pazīmēm, kad ir notikusi muguras smadzeņu kompresija, kas prasa neatliekamu neiroķirurģisku iejaukšanos. Muguras smadzeņu kompresijas dēļ attīstījies ekstremitāšu vājums, jušanas zudums var strauji progresēt līdz iestājas paralīze.
Primāro muguras smadzeņu audzēju agrīna diagnoze nereti ir apgrūtināta, galvenokārt dēļ tā, ka sākotnējos simptomus mēdz kļūdaini attiecināt uz deģeneratīvām mugurkaula slimībām [1, 2].
Vizuālās diagnostikas metodes – Rtg, DT un īpaši MR, palīdz ātri noteikt precīzu audzēja diagnozi[5].
Ātra diagnostika un savlaicīga neiroķirurģiskā iejaukšanās ir būtiska, lai izārstētu pacientus un saglabātu dzīves kvalitāti[4].

Attēls. Muguras smadzeņu intradurāls kakla daļas(v.C1 un v.C3) audzējs (meningeoma) ar diviem mezgliem pirms (pa kreisi) un pēc operācijas (pa labi).

Neiroķirurģiskā ārstēšana ietver:

  • audzēja histoloģiskās diagnozes noteikšanu,
  • muguras smadzeņu dekompresiju un sāpju atvieglošanu,
  • adekvātu pēcoperācijas palīgārstēšanu (radiācijas terapija, ķīmijterapija u.c.),
  • neiroloģisko funkciju atjaunošanu,
  • mugurkaula stabilitātes atjaunošanu un deformācijas novēršanu laikā.

Atsauces.

1. Hamamoto, Yasushi; Kataoka, M., Senba, T., Uwatsu, K., Sugawara, Y., Inoue, T., Sakai, S., Aono, S., Takahashi, T. and Oda, S. (9). “Vertebral Metastases with High Risk of Symptomatic Malignant Spinal Cord Compression”. Japanese Journal of Clinical Oncology 39 (7): 431-434.
2. Ribas, Eduardo S. C.; Schiff, David (1). “Spinal Cord Compression”. Current Treatment Options in Neurology.
3. Reith, W.; Yilmaz, U. (December 2011). “[Extradural tumors].”. Radiologe 51 (12): 1018-1024.
4. Jennelle, Richard L. S.; Vijayakumar, Vani, and Vijayakumar, Srinivasan (2). “A Systemic and Evidence-Based Approach to the Management of Vertebral Metastasis”. ISRN Surg 2011.
5. Segal D, Constantini S. C.; Korn, Lidar (14). “Delay In Disgnosis of Primary Intra Dural Spinal Cord Tumors”. Surg Neurol Int 2012;3:52