Kakla diska pēc operācijas aprūpe

BRŪCE
Lielākā daļa brūču tiek slēgtas ar uzsūcošos šuvi, kas nav jāizņem. Brūce ir nosegta ar plāksteri, kas 10 – 14 dienas ir jāatjauno. Ja brūce mazgājoties samirkst, tā viegli jānosusina ar dvieli. Ja brūce ir asiņaina, plāksteri vajadzētu mainīt biežāk. Ja ir kādas infekcijas pazīmes, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

KUSTĪBAS
Jums jāpatur prātā, ka muskuļu un mīksto audu sadzīšana aizņems 6 – 8 nedēļas. Tāpēc, lai izvairītos no komplikācijām, ar kakla kustībām jābūt ļoti piesardzīgiem. Lai arī sēdēšana, stāvēšana, staigāšana un guļus stāvoklis parasti ir pieņemamas pozīcijas / darbības, jums vajadzētu izvairīties no atkārtotām vai straujām kustībām. Kāpšana pa kāpnēm (pa vienam pakāpienam) parasti ir pieļaujama. Šie ierobežojumi jāievēro līdz 8 nedēļām pēc operācijas.
8 kilogrami (katrā rokā pa 4kg) būtu jūsu maksimālais pieļaujamais nesamais pirmo 8 nedēļu laikā. Pārliecinieties, ka jūs turat smagumu pēc iespējas tuvāk ķermenim. Arī no stiepšanās vai sniegšanās pār jūsu galvai pirmo 8 nedēļu laikā jāizvairās.

VINGRINĀJUMI
Atļauts veikt pirmo 6 nedēļu laikā, ar kājām uz līdzenas virsmas. Tomēr no guļus stāvokļa jāizvairās, kamēr nav citu norādījumu, ko rekomendē jūsu ķirurgs un fizioterapeits.

MAZGĀŠANĀS
Tikai dušā, ieteicams sēdus stāvoklī, jo tā samazinās varbūtība paslīdēt vai nokrist. Pirmo 2 nedēļu laikā pēc operācijas izmantot ūdens izturīgu pārsēju.

ORTOZE
Ja ir uzlikta ārējā imobilizācija – cietā ( Filadelfijas) fiksējošā apkakle, tad tā jānēsā 4 – 12 nedēļas, kad var pāriet uz mīksto apkakli. To var noņemt pie brūces aprūpes, mazgāšanās, guļot ( ja ir atbilstošs vai ortopēdisks spilvens). Cietās apkakles sniedz lielāku atbalstu, sevišķi pacientiem, kuriem ir īpašas norādes uz ilgāku atveseļošanās laiku. Par apkakles nēsāšanas ilgumu konsultēties pie jūsu ārsta. Mīkstās apkaklītes parasti tiek lietotas vienīgi ērtības labad, un tikai 2 -4 nedēļas.

PRETSĀPJU TABLETES / ZĀLES
Mugurkaulāja sadzīšanas procesu negatīvi ietekmē daži medikamenti, un, ja vien tas nav absolūti nepieciešams, tos nedrīkst lietot vismaz 6 mēnešus pēc operācijas: kortizona preparātus un nesteroīdos pretiekaisuma medikamentus, piemēram, aspirīnu, ibuprofēnu.

SMĒĶĒŠANA
Smēķēšana kaitē Jūsu mugurkaulāja skriemeļu un diska saaudzēšanai, un kavē atveseļošanos. Smēķēšana nav pieļaujama, vismaz līdz tam, kad Jūsu ārsts uzskata, ka kaulu konsolidācija ir stabila. Tas reti notiek agrāk par 6 mēnešiem pēc operācijas.

FIZIOTERAPIJA
To uzsāk 4 nedēļas līdz 3 mēnešiem pēc operācijas, un parasti tā ilgst 6-12 nedēļas. Sākotnēji veic stiepšanās vingrojumus, lai nodrošinātu elastīgumu. Tad parasti seko aerobie vingrinājumi, uzlabojot ķermeņa stiprumu. Pretestības treniņš ar svaru uzlabo ķermeņa augšdaļas stiprību un stabilitāti, it īpaši kaklam.