Meningeoma

Video
Meningeomas ir sastopamas vairāk nekā 25% no visiem primāriem smadzeņu audzējiem. Biežāk meningeomas novēro pieaugušajiem 40 – 60 gadu vecumā, bet var attīstīties arī jauniešiem un bērniem.
Meningeomas parasti ir lēni augoši labdabīgi audzēji, kas attīstās no galvas un muguras smadzeņu apvalkiem.
Ļaundabīgas meningeomas sastopamas līdz 10% no visām meningeomām, ir ātri augošas, kas bieži izraisa neiroloģiskas problēmas.
Meningeomas audzēji parasti aug uz iekšpusi (uz smadzenēm), tādēļ tie izdara galvas vai muguras smadzeņu kompresiju un deformāciju.

Simptomi un pazīmes.
Meningeomas vispārējie simptomi var izpausties ar galvassāpēm, izmaiņām uzvedībā, sliktu dūšu, vemšanu. Tomēr simptomi var arī atšķirties atkarībā no audzēja lieluma un atrašanās vietas, kā, piem., redzes vai ožas traucējumiem, epilepsijas lēkmēm, ekstremitāšu kustību un līdzsvara traucējumiem. Ja audzējs atrodas mugurkaula kanālā, tas var nospiest muguras smadzenes, radot kāju vai roku vājumu un jušanas izmaiņas, kas var komplicēties ar paralīzi un urīna nesaturēšanu.
Meningeomas ir viegli vizualizēt ar DT un MR (ar kontrastvielu).

Ārstēšana.
Novērošana – meningeoma ir konstatēta DT vai MR kā gadījuma atradne un tā ir maza, bez klīniskiem simptomiem. Šai gadījumā Ieteicama kontroles MR dinamikā ik ½ gadu[1].
Ķirurģiska rezekcija (daļēji vai pilnīgi izņem), ja audzējs ir virspusējs uz cietā apvalka, vai ķirurģiski pieejams un izdalāms bez papildus neiroloģiska defekta.
Transarteriāla embolizācija – pirmsoperācijas procedūra, ja meningeoma ir labi apasiņota.
Radioķirurģiju (gamma nazis) var izmantot pie maziem audzējiem, kas atrodas tālu no kritiskajām smadzeņu struktūrām [2].
Frakcionētu staru terapiju var arī izmantot kā primāro ārstēšanas metodi pie audzēja, kuru nav iespējams ķirurģiski rezecēt, vai pacientiem, kuriem ir medicīniskas kontrindikācijas operācijai, vai arī, kā palīgārstēšanas metodi pie daļēji izdalītām vai ļaundabīgām meningeomām.

Pašreizējā pieejamā ķīmijterapija meningeomu ārstēšanā nav efektīva.

MR – liels smadzeņu audzējs (meningeoma)
Smadzeņu audzējs (meningeoma) operācijas logā.
Meningeoma ir rezecēta
Meningeomas ķirurģiska rezekcija – video
Atsauces.

  1. Herscovici Z, et al.: Natural history of conservatively treated meningiomas.” Neurology. 2004 Sep 28;63(6):1133-4.
  2. Kullova A et al.: Radiosurgery for benign meningioma. J Neurosurg. 2007 Aug;107(2):325-36.