Mugurkaulāja slimības

Deģeneratīva mugurkaulāja saslimšana
ir muguras stāvoklis, ko izraisa jūsu starpskriemeļu disku ar vecumu saistītais nolietojums– diski mēdz izžūt un sarauties. Šīs ar vecumu saistītās izmaiņas var izraisīt artrītu, diska trūces, vai mugurkaula kanāla stenozi, kas var izdarīt spiedienu uz muguras smadzenēm un nervu saknītēm, tādējādi izraisot muguras sāpes. Pastāv vairākas ārstēšanas metodes, kas var palīdzēt atvieglot sāpes . Katrai no metodēm ir priekšrocības un trūkumi.

 

Skriemeļi un starpskriemeļu diski
Lai saprastu kā veidojas deģeneratīvas disku izmaiņas,  ir noderīgi zināt kā darbojas mugurkauls. Katrā skriemeļu starpā ir ar želeju piepildīts disks, kas darbojas kā amortizators, pasargājot skriemeļus no berzes. Jūsu diskus veido aptuveni 80 % ūdens, un,  gadiem ejot, tie lēnām zaudē ūdeni un līdz ar to arī spēju darboties kā amortizatori.

Deģeneratīva disku slimība (sauc arī par spondilozi) ir vispārējs termins, ko lieto, lai aprakstītu izmaiņas, kas var rasties mugurkaulā līdz ar vecumu. Tā faktiski nav slimība, bet gan stāvoklis, kurā jūsu diski “deģenerējas” vai zaudē savu elastību un spēju amortizēt mugurkaulu. Diskiem nav laba asins apgāde, tāpēc, kad tie ir ievainoti, tie nevar pilnvērtīgi sadzīt. Ar vecumu saistītās izmaiņas ietver:

 • Disku izžūšanu un saraušanos.
 • Diska blīvā gredzena plīsumi var izraisīt sāpes, jo tajā ir vairāk nerva galu.
 • Diska telpa kļūst mazāka- jo  līdz ar ūdens zudumu attālums starp skriemeļiem sāk mazināties, tāpēc mēs līdz ar vecumu kļūstam īsāki.
 • Skriemeļiem savstarpēji saskaroties un rīvējoties sāk izaugt tā saucamie spondilofīti jeb kaulu sabiezējumi.
 • Visu augstāk minēto izmaiņu rezultātā pieaug slodze uz saitēm un locītavām, tādējādi tās pieaug apjomā (hipertrofējas) un pakāpeniski sašaurina mugurkaula kanālu, veidojot tā saucamo stenozi. Muguras sāpes ar jostas mielopātiju

Slimības simptomi var būtiski atšķirties dažādiem pacientiem. Daudziem cilvēkiem ar radioloģisku(DT, MR) pasliktināšanos nav sāpju, bet citiem var būt izteiktas sāpes, kas traucē ikdienas aktivitātes.
Parasti sāpes sākas muguras lejasdaļā un var izstarot uz kājām un gūžām. Tās bieži vien raksturo kā spiediena vai dedzinošas sāpes. Var arī rasties nejutīgums vai kājas un pēdas tirpšana. Muguras sāpes ar jostas radikulopātiju
Sāpes var būt pastāvīgas, gan arī epizodiskas ar epizošu ilgumu no dažām dienām līdz dažiem mēnešiem.
Konkrēts iemesls, kas izraisa deģeneratīvas disku slimības, nav zināms. Bez vecuma un traumas arī artrīts un osteoporoze var veicināt deģeneratīvas izmaiņas.
Lielākā daļa izmaiņu deģeneratīvas disku saslimšanas gadījumā ir iespējams redzēt MR attēlos, tomēr apm. 30% cilvēkiem ar redzamām izmaiņām MR attēlos nav sāpju.
Nav zināms, kāpēc dažiem cilvēkiem ir sāpes un citiem nē, jādomā, ka sāpju rašanos nosaka dažādi faktori, tostarp ģenētiski, vides, autoimūnie, iekaisuma un traumatiskas dabas faktoru kombinācijas.
Deģeneratīvu disku saslimšana parasti skar gados jaunus pieaugušos vai pusmūža cilvēkus ar aktīvu dzīvesveidu un citādi labu veselību. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri smēķē, ir lielāks risks saslimt ar deģeneratīvu mugurkaula saslimšanu.
Kā nosaka diagnozi?
Kad jūs pirmo reizi izjūtat sāpes, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Jūsu ārsts veiks pilnu medicīnisko izmeklēšanu, lai izprastu jūsu slimības iemeslus. Parasti diagnozes precizēšanai ir nepieciešama arī attēldiagnostika: Rentgenoloģiskā izmeklēšana, MR, DT.
Pamatojoties uz rezultātiem, ārstēšanas nozīmēšanai jūs varat tikt nosūtīts pie speciālista – neirologa, neiroķirurga vai ortopēda.
Kāda ārstēšana ir pieejama?
Neķirurģiska ārstēšana deģeneratīvas disku slimības gadījumā  var ietvert zāles, atpūtu, fizioterapiju, ārstniecisko vingrošanu un fizikālo terapiju.
Izmantojiet pareizu stāju un saglabājiet savu mugurkaulu līdzsvarā- tās ir svarīgākās lietas, ko Jūs varat darīt, lai Jūsu muguras sāpes mazinātos.  Relaksācijas vingrinājumi ir viens no veidiem, kā mazināt sāpes un nodrošināt kontroli pār savu ķermeni.
Ārstnieciskā vingrošana nodrošina muguras dziļo muskuļu nostiprināšanu un muguras stabilizāciju, tādējādi ilgtermiņā mazinot sāpes.
Jūsu ārsts var izrakstīt pretsāpju, nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NPL), un steroīdos preparātus.
• nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL) – izmanto, lai mazinātu iekaisumu un sāpes.
• Pretsāpju līdzekļi –  tiek izmantoti sāpju mazināšanai, taču tiem nav pretiekaisuma iedarbības.
• steroīdus – var izmantot, lai samazinātu tūsku un nervu iekaisumu.
Ķirurģiskās ārstēšanas metodes ir ieteicamas, ja vien jums ir pierādīta disku trūce vai mugurkaula nestabilitāte kā arī konservatīvā ārstēšana nesniedz būtisku uzlabojumu. Operācijas mērķis ir novērst sāpīgas kustības segmentā un atbrīvot nospiestos muguras nervus.
Muguras fiksācija ir ķirurģiska procedūra , kurā viens vai vairāki skriemeļi tiek sastiprināti kopā, lai nodrošinātu mugurkaula stabilitāti.
Diska radiofrekvences termokoagulācija ir metode, kuras laikā diskā tiek ievadīts elektrods un disks tiek „piededzināts”, tāpēc vēlāk tam sarētojoties tas „ievelkas” uz iekšu tādējādi atbrīvojot nospiestās nervu saknītes. Radiofrekvences vietā var tikt izmantots arī lāzera stars.

Ir daudzas ķirurģiskās iespējas deģeneratīvu diska slimību ārstēšanai:

 • priekšējā kakla diskektomija un kodolsintēze: procedūrā uz mugurkaula (kakla) daļas, izmanto nelielu griezumu priekšpusē kakla. Mikroķirurģiskā pieejā starpskriemeļu disks tiek izņemts un aizstāts ar sīku kaulu vai citu transplantāta aizvietotāju, kas ar laiku saaudzē skriemeļus.
 • Kakla skriemeļu korpektomija: procedūra, kur noņem daļu no skriemeļa un blakus esošo starpskriemeļu disku, kas ļauj dekompresēt kakla daļas muguras smadzenes un nervu saknītes. Skriemeļus stabilizē ar kaulu transplantātu, kā arī, dažos gadījumos, ar metāla plāksnēm un skrūvēm.
 • Dinamiskā stabilizācija: Pēc diskektomijas, stabilizācijas implants tiek implantēts ar “dinamisku” sastāvdaļu. Kā saplūšanas, šie implanti ļauj saglabāt mobilitāti skriemeļu segmentā, ļaujot tam izliekties un paplašināties..
 • Foraminotomija: procedūra, kas paplašina mugurkaula starpskriemeļu atveri, lai atbrīvotu nervu ceļu. Šī operācija veicama atsevišķi, vai ar laminotomiju.
 • starpskriemeļu diska anuloplastija : procedūra, kurā disks ir uzkarsēts līdz 90 ° C uz 15 minūtēm, cenšoties disku un nervus padarīt nejūtīgus pie iekaisuma ar deģenerāciju.
 • Laminoplastija: procedūra, kas tiek veikta mugurkaula kakla daļā. Muguras kanāls tiek rekonstruēts, lai būtu vairāk vietas muguras smadzenēm.
 • Laminotomija: procedūra, kad noņem tikai nelielu daļu no lociņa plātnes, lai mazinātu spiedienu uz nervu saknēm.
 • Mikro-diskektomija: procedūra, kad tiek izņemts disks ar ļoti nelielu griezumu, izmantojot mikroskopu vai endoskopu.
 • Endoskopiskā mikrodiskektomija
 • perkutāna diska dekompresija: procedūra, kas samazina vai novērš nelielu daļu no diska caur adatu.
 • Muguras laminektomija: procedūra, lai ārstētu muguras kanāla stenozi, atbrīvojot spiedienu uz muguras smadzenēm. Lociņa plātnes daļa tiek noņemta, paplašinot mugurkaula kanālu un radīt vairāk vietas uz muguras nerviem. >