Mugurkaula traumas

Muguras smadzeņu traumas.
Ar muguras smadzeņu traumu saprot akūtu, traumatisku muguras smadzeņu un to nervu struktūru bojājumu, un ar to saistīto neiroloģisko deficītu pēc tam. Muguras smadzeņu traumas ir novērojamas gandrīz vienmēr pēc traumas ar mugurkaula lūzumu. Tomēr iespējamais muguras smadzeņu bojājums var rasties arī sakarā ar kompresiju audzēja vai infekcijas dēļ. Reizēm, artērijas jaunveidojums vai krūšu kurvja aortas operācijas var izraisīt muguras smadzeņu infarktu ar muguras smadzeņu bojājumu. Muguras smadzeņu bojājums var rasties jebkurā vecumā traumas, audzēja vai infekcijas dēļ. Muguras smadzeņu bojājuma simptomi atkarīgi no tā, kurā līmenī ir lokalizēts savainojums.
Pie kakla daļas muguras smadzeņu ievainojuma parasti novēro motoru un sensoriskās funkcijas zudumu rokās un kājās (quadraparesis vai quadraplegia). Pie kakla daļas pirmo skriemeļu bojājuma, smadzeņu trauma var izraisīt elpošanas funkciju traucējumus, kad var tikt apdraudēta dzīvība un ir nepieciešamā steidzīga mehāniskā ventilācija.
Muguras smadzeņu trauma krūšu vai gurnu līmenī izraisa motoru un sensoru disfunkciju kājās (paraparēze vai paraplēģiju). Pie kvadriplēģijas vai paraplēģijas var novērot arī urīnpūšļa vai zarnu kontroles zudumu ar urīna vai fekāliju nesaturēšanu. Kvadriplēģija var izraisīt disfunkciju simpātiskās nervu sistēmas refleksos ar simpātisku distrofiju (patoloģiska asinsspiediena un temperatūras regulēšana). Ar RTG un DT metodi iespējams noteikt mugurkaula lūzuma līmeni. Ar MR var novērtēt strukturālo integritāti muguras smadzenēs. Pašlaik vēl nav pieejama reģeneratīvā procedūra (ar cilmes šūnu izmantošanu), lai perspektīvā atjaunotu muguras smadzeņu funkciju.
Ārstēšana balstās uz muguras smadzeņu dekompresijas operāciju un mugurkaula struktūru stabilizāciju. Optimāla operācija pēc traumas ir veicama 8 stundu laikā. Medikamentozi bojājums tiek ārstēts ar lielu devu intravenozas metilprednizolonu (24 stundām).

Mugurkaula lūzums.
Mugurkaulu veido skriemeļu segmenti, kas sasaistīti ar diskiem. Ir četri segmenti: kakla, krūšu, jostas, krustu. Mugurkauls organismā darbojas kā nesošā infrastruktūra. Mugurkaula lūzumi var rasties mugurkaula traumas dēļ, vai sakarā ar kaula vājumu, audzēju vai infekciju. Lūzumi, kas ir saistīti ar audzēju vai infekciju ir pazīstami kā patoloģiskie lūzumu. Lūzumi var būt saistīti ar traumu muguras smadzeņu blakus struktūrās, nervu saknēm vai cauda equina bojājumu. Šādas traumas var radīt dziļu neiroloģisku deficītu. Lūzumi var tikt diagnosticēti radioloģiski(RTG, DT vai MR). Mugurkaula lūzumi var izraisīt nespēju nest mugurkaula svaru. Šādus lūzumus bieži sauc par nestabiliem. Vairāki lūzumi tomēr netraucē mugurkaula nestspēju, un tiek uzskatīti par stabiliem. Daudzu stabilu lūzumu gadījumos, kā palīglīdzekļus mugurkaula stabilizācijai bieži izmanto dažāda veida ortozes, atkarībā no veida un reģiona lūzuma (halo ortoze, kakla apkakle, krūšu kaula, pakauša-apakšžokļa (SOMI) ortoze, thoracolumbāla-krustu bioprotēze (TLSO), u.c.)
Mugurkaula trauma -algoritms

Nestabili lūzumi bieži prasa ķirurģisku iejaukšanos, lai savienotu šos novājinātos segmentus (interpedikulāras skrūves ar titāna stieņiem).
Spinālā navigācija