Pakauša nerva neiralģija

Okcipitālā jeb pakauša neiralģija ir izplatīts galvassāpju veids.

Šo galvassāpju cēlonis ir pakauša nerva(vai abu) kairinājums, kas sākas muguras smadzeņu kakla daļā, blakus 2. un 3. skriemeļa līmenī. Sāpes var būt primāras vai sekundāras. Sekundāru sāpju gadījumā iemesls var būt C2 – C3 diska trūce, audzējs, trauma, infekcija, asinsizplūdums vai arī sistēmiskas slimības (reimatoīds osteoartrīts, skriemeļu deģeneratīva spondiloze, diabēts, podagra).

Okcipitālo neiralģiju var radīt arī ilgstošs fiksēts stāvoklis ar noliektu galvu.
Parasti sāpes sākas kakla daļā, vēlāk izplatās uz pakausi, deniņiem, pieri, izstarojot arī aiz acs ābola. Sāpes parasti ir asas (elektrībai līdzīgas), durošas, dedzinošas, pulsējošas, dažkārt to pavada jutīguma mazināšanās(dizestēzija) skartajā zonā. Dažkārt sāpes provocē kakla kustības. Tipiski, ka okcipitālas neiralģijas gadījumā sāpes apraksta kā dziļas, pastāvīgas vai dedzinošas ar šaujošu sāpju paroksismiem.
Ne-ķirurģiskās ārstēšanas mērķis ir mazināt sāpes. Bieži simptomi uzlabosies vai izzudīs, lietojot siltuma procedūras, atpūtu un/vai fizikālo terapiju, tai skaitā masāžas, pretiekaisuma medikamentus un muskuļu relaksantus. Sāpes var mazināt arī ar perorāliem pretkrampju līdzekļiem, piemēram, karbamazepīnu un gabapentīnu. Perkutānās nervu blokādes var palīdzēt ne tikai diagnosticēt okcipitālo neiralģiju, bet tie var arī palīdzēt mazināt sāpes.


Ir svarīgi paturēt prātā, ka steroīdu lietošana nervu blokāžu terapijā var izraisīt nopietnas nevēlamas blakusparādības.
Ķirurģiskā ārstēšana ir indicēta, ja ir konstatēts organisks tā bojājuma cēlonis, vai arī, ja konervatīvā terapija ir neefektīva( C2 nerva kompresija ar vaskulārām/saišu struktūrām, atlantoaksiālās locītavas osteoartrīts
Ar mikrovaskulāro dekompresiju var atbrīvot saspiestos nervus, un pārvietojot asinsvadu prom no nerva saknītes. Tā var samazināt jušanu, bet ļaut nerviem atjaunoties normālā bezsāpju stāvoklī. Ārstētie nervi var būt C2 nerva sakne, ganglijs un postganglioniskais nervs.
Neirostimulācija—elektriskie impulsi tiek nosūtīti uz okcipitālo nervu, lai bloķētu sāpes. Stimulators tiek novietots zem ādas blakus nervam pie galvaskausa pamatnes. Ierīce
darbojas līdzīgi elektrokardiostimulātoram.
Pakauša nerva neirektomija (pārgriešana subokcipitāl)i, vai intratekāla rizotomija (nerva mugurējās saknītes škelšana izejas vietā no muguras smadzenēm ). Abas metodes ir efektīvas sāpju ārstēšanā, procedūrām var būt pastāvīgas blakusparādības, kas jāapspriež ar ārstu.

Ārstēšanas gadījums:

Pacients ar medikamrntozi refraktroru labās puses Okcipitālās neiralģijas klīniku.
C1-C2 hemilaminektomija un cietā smadzeņu apvalka atvēršana


Eksplorēta C2 saknīte (r.dorsalis) virs muguras smadzenēm(Medulla spinalis).

C2 saknītes ramus dorsalis pārgriezts (n.accessorius intakts)