BUJ

Ar galvassāpēm saistītās saslimšanas

1. Vai galvassāpes liecina par smadzeņu audzēju?
Ir zināmi vairāk kā 200 galvassāpju veidi, kuru cēloņi pamatā nav dzīvībai bīstami. Tikai atsevišķi galvassāpju veidi var liecināt par nopietnu saslimšanu. Šo sāpju klīnikā izpausme kopā ar neiroloģisko izmeklēšanu nosaka nepieciešamību papildus instrumentālai izmeklēšanai un nepieciešamai ārstēšanai.

2. Vai vienpusējas galvassāpes vienmēr liecina par trīszaru nerva neiralģiju?
Sāpes vienā galvas pusē visbiežāk var dot pakauša nerva iekaisums, kurs cēlonis jāmeklē mugurkaula kakla daļā, tā var būt arī tensijas tipa vai kūlīša galvassāpes, migrēna, u.c., t.s. primārās galvas sāpes, kuras parasti padodas konservatīvai ārstēšanai. Trīszara nerva neiralģija parasti izpaužas ar ļoti stiprām sāpju lēkmēm sejā, kuru cēlonis bieži ir nerva saknītes asinsvada konfliktā (skat. Trigeminālas neiralģijas algoritmu).

3. Kādas galvassāpes var būt dzīvībai bīstamas?
Ļoti stipras un pēkšņas galvas sāpes uz labas veselības fona var būt pirmais simptoms asins izplūdumam galvas smadzenēs (insults) vai subarahnoidālam saasiņojumam pie aneirismas plīsuma, kas var būt dzīvībai bīstami.
Pakāpeniski pieaugošas galvas sāpes, ko pavada paaugstināts asinsspiediens, slikta dūša, vemšana, kā arī paātrināta sirdsdarbība var liecināt par intrakraniālu organisku patoloģiju ( smadzeņu tūska, intrakraniāls asinsizplūdums, smadzeņu audzējs, u.c., kas izraisa paaugstinātu intrakraniālu spiedienu). Ja minētie simptomi progresē, parādās lēns pulss un slimnieka apziņa zūd, tad tāds stāvoklis ir dzīvībai ļoti bīstams, kas prasa neatliekamu medicīnisku rīcību.

Mugurkaulāja iekaisuma slimības

1. Kas ir infekcijas avots mugurkaulāja iekaisuma slimību gadījumos?
Visbiežās primārais infekcijas avots atrodas urīna izvadceļos (ap 30%). Iespējama infekcijas izplatīšanās no inficētām traumatiskām un operāciju brūcēm. Taču pasaules statsitika liecina, ka apmēram 50% gadījumu primārais infekcijas avots nav noskaidrojams.

2. Vai ir kādas slimības vai organisma stāvokļi, kuri var veicināt mugurkaulāja iekaisuma attīstīšanos?
Jā, veicinošie faktori ir vairāki:
- cukura diabēts;
- kortikosteroīdu lietošana;
- alkoholisms un narkomānija;
- imunitātes pazemināšanās, t.sk. HIV/AIDS;
- nepietiekošs uzturs.

3. Kāda ir mugurkaulāja iekaisuma slimību ārstēšana?
Atkarībā no slimības norises un stadijas, ārestēšana var būt medikamentoza vai ķirurģiska. Jo agrāk apmeklēsiet ārstu speciālistu, jo lielākas izredzes izārstēties bez operācijas.

Metastāzes mugurkaulājā

1. Vai visi ļaundabīgie audzēji metastazē mugurkaulājā?
Jā, taču visbiežāk metastāzes mugurkaulājā rodas pacientiem ar plaušu, krūts, nieru un prostatas vēzi.

2. Vai pacientam ar metastāzēm mugurkaulājā var palīdzēt?
Ja pacienta vispārējais stāvoklis ļauj veikt operāciju, pastāv iespēja atjaunot mugurkaulāja atbalsta spējas un ievērojami uzlabot pacienta dzīves kvalitāti.

3. Vai Latvijā tiek veiktas operācijas pacientiem ar metastāzēm mugurkaulājā?
Jā. Operāciju tehnika neatšķiras no pasaulē pieņemtajiem operāciju standartiem.
Deģeneratīvā disku slimība

1. Kas ir deģeneratīvā disku slimība?
Deģeneratīvā disku slimība patiesībā nav īsti slimība, bet drīzāk novecošanās procesa dabiska sastāvdaļa, kas izpaužas kā mugurkaulāja deģeneratīvās izmaiņas, un kļūst par vienu no biežākajiem muguras sāpju iemesliem starpskriemeļu diska bojājumu dēļ.

2.  Vai pie deģeneratīvās disku slimības nepieciešama operācija?
Operāciju var uzskatīt par izvēles ārstēšanas metodi. Ja, pieņemsim, trīs mēnešu laikā klīniskā uzlabojuma no konservatīvās terapijas nav, turklāt datortomogrāfijā vai magnētiskajā rezonansē ir apstiprināta nerva kompresija ar diska trūci, tieši operācija var nodrošināt visātrāko atveseļošanos.

3. Vai iespējams iztikt bez diska trūces operācijas?
Pastāv arī citas izvēles invazīvās metodes (caur adatu) – selektīva radikulolīze ar mikrokatetru, radiofrekvences diska redukcija u.c., kas atbrīvo nervu no kompresijas.

10. Vai jostas skriemeļu spinālas stenozes gadījumā operācijā vienmēr nepieciešamas skrūves ar metāla implantiem?
Ja operāciju veic ar minimāli invazīvu metodi (operācijas mikroskops, mazs grieziens), tad metāla konstrukcijas nav nepieciešamas.
Starptautiskajos pētījumos secināts, ka minimāli invazīvā lumbāla dekompresija saīsina operācijas laiku un atrašanos slimnīcā pie līdzīgiem klīniskiem iznākumiem.
(Junyoung Ahn: Departament of Orthopedic Surgery, Rush University Medical Center, Chicago, USA, 2016.)

Comments are closed.